backlink nedir

Backlink, bir web sitesi başka bir web sitesine bağlantı verdiğinde oluşur.

Gelen veya gelen bağlantılar olarak da adlandırılan geri bağlantılar, bağlantılarını harici web siteleri aracılığıyla yapar . Dış etki alanlarından gelen bu bağlantılar, kendi etki alanınızdaki sayfalara işaret eder.

Geri bağlantılar (özellikle kaliteli geri bağlantılar) oluştuğunda, bir web sayfası için “oy” almak gibidir. Yetki sahibi sitelerden ne kadar çok oy alırsanız, bir sitenin SEO’su (sıralamalar ve arama görünürlüğü) üzerindeki etkisi o kadar olumlu olur.

Site sahiplerinin , bir bağlantı kurma planının parçası olmayan yüksek kaliteli bağlantıları çektiklerinden emin olmak için bağlantılarla ilgili Google Web Yöneticisi Yönergeleri’ne uyduklarından emin olmaları gerekir . 

Backlink kısaca sitenize diğer sitelerden gelen kullanıcıların oluşturduğu trafiklerdir, kaliteli referans domainlerden gelen trafikler web siteniz için ciddi oranda seo kalitesi artırır, kalitesiz backlikler ise seo değerinizi düşürebilir.

Backlink Servisi kullanıcıların web sitelerini paylaşmalarına olanak sağlar. İster bir şirket olun, ister sadece web projesi olan bir girişim backlinkservisi.com’a eklediğiniz linklerden backlink alırsınız, bu size belirli bir süre sonra hem trafik kaynağı hem de kaliteli backlink kazandıracaktır.

Backlinkler Neden Önemlidir?

Geri bağlantılar hem arama motorları hem de son kullanıcılar için önemlidir.

Geri bağlantılar (Backlink), arama motorlarının sitenizin sıraladığınız anahtar kelime veya konuda ne kadar yetkili ve alakalı olduğunu belirlemesine yardımcı olur. Ayrıca, web sitenize verilen geri bağlantılar, arama motorlarına diğer harici web sitelerinin içeriğinizi desteklediğinin bir işaretidir.

Birçok site aynı web sayfasına veya web sitesine bağlantı veriyorsa, arama motorları bu içeriğin bağlantı vermeye değer olduğunu ve dolayısıyla Google arama sonuçları sayfasında daha üst sıralarda yer almaya değer olduğunu yorumlayabilir.

Uzun yıllar boyunca, geri bağlantıların miktarı bir sayfanın popülaritesinin bir göstergesiydi. Ancak bugün, daha çok geri bağlantıların kalitesine odaklanılıyor . 

Ayrıca, Google’ın bir web sayfasının arama sonuçlarında nerede görünebileceğini değerlendirmek için 200’den fazla farklı sıralama faktörü kullandığı belirtildi . 

Geri bağlantılar , son kullanıcı için de önemlidir, çünkü geri bağlantılar, arama yapanları aynı konuda diğer kaynaklarda yazılanlara benzer bilgilerle buluşturur.

Bunun bir örneği, bir son kullanıcının “çocuk bakımı harcamalarının kadınları iş gücünden nasıl uzaklaştırdığını” tartışan bir sayfa okuduğunda ortaya çıkar. Sayfayı aşağı kaydırdıklarında, “son 25 yılda çocuk bakım maliyetlerindeki artışın kadın istihdamını nasıl etkilediği” üzerine bir araştırma içeren bir web sitesi bağlantısı görebilirler. Bu durumda, bir geri bağlantı, bir araştırmacının tıklamak isteyebileceği bilgiler için bağlantı noktaları kurar.

Bağlantı olarak bilinen açıklayıcı metin ile bir köprü olarak görünür. Bu, çevreleyen metinden farklı görünür ve arama yapan kişi web sitesi bağlantısını izlemeyi seçerse sayfada görünenin ötesinde daha fazla bilgi olduğunu gösterir. Bu harici bağlantı sağlam bir deneyim yaratır çünkü gerekirse kullanıcıyı doğrudan ilave istenen bilgilere aktarır. 

Geri Bağlantıları Nasıl Oluşturursunuz?

Artık geri bağlantıların önemli olduğunu bildiğinize göre, sitenize diğer bağlantıları nasıl alırsınız? Sitenize ve sitenizden gelen web sitesi bağlantılarını almak için en iyi strateji nedir? Organik olarak sıralama söz konusu olduğunda, bağlantı kurma, herhangi bir SEO kampanyasının başarısı için kritik öneme sahiptir.

Sadece binlerce geri bağlantıya sahip olmak veya yalnızca bir web sitesinden bağlantılara sahip olmak, sıralama konumunuzu etkilemeyecektir. 

Geçmişte işe yaramış olmasına rağmen, bu stratejiler modası geçmiş durumda. Günümüzün geri bağlantı yönergeleri, içeriğiniz ve bir konudaki genel yetkiniz etrafında döner ve aşağıdakiler yoluyla elde edilebilir: 

  • Sitenizde içerik oluşturan konuk blogcular
  • İçgörülerle orijinal araştırma
  • Etkileyicilerle ilişkiler kurmak
  • Sektörünüzdeki diğer siteler için kaliteli blog gönderileri yazın
  • Bağlantı iyileştirme

Ayrıca backlink dışında web sitenizin organik hit‘e de ihtiyacı olacaktır, bunu başlangıçta sağlamak zor olabilir. İki yöntemle bunu sağlayabilirsiniz birincisi arama motoru reklamları ile ikincisi (daha uygun maliyetlerle) organik hit servisini kullanarak.

Çözüm

Benzersiz ve yetkili bağlantılar almak, arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) daha üst sıralarda yer almak ve SEO’nuzu tamamen geliştirmek için çok önemlidir.

Google’ın bağlantıların değerlendirilmesine yönelik algoritması, son yıllarda gelişti ve nicelik yerine kaliteli bağlantılara odaklandı . Bu, SEO stratejinizde yüksek kaliteli geri bağlantılar elde etmek için daha zorlu bir süreç yarattı. Dış bağlantılar hala önemlidir ve eski değildir, bu nedenle arama görünürlüğünüzü artırmak için bir  bağlantı oluşturma stratejisi üzerinde çalışmaya başlayın. İlk olarak backlinkservisi.com’ u kullanarak web sitenizin linkini paylaşabilirsiniz bunu yaparken;

+İşletme yada web sitenizin logosunu yüklemeyi unutmayın, 2MB’a kadar bozuk görseller olmamasına dikkat edin.
+İşletmeniz hakkında bilgileri girin ve bilgilerden sonra işletme ya da web sitenize ait eklemek istediğiniz bir kaç fotoğraf ekleyin. Bunu yaparken işletmeniz hakkında ayrıntılı bilgiler verirseniz trafik dönüşü daha iyi olacaktır.
+Etiketler bölümüne örneğin bir inşaat şirketiyseniz; mimari projeler, inşaat, inşaat projeleri, çizim gibi sektörünüzle ilgili on kelimeyi geçmeyecek şekilde etiketleri girin.
+Web sitenizin linkini ekleyin ve yayınlayın. (Daha sonra moderatörler kaydınızı inceleyip onaylayacak ve kaydınız backlinkservisi.com’da ücretsiz olarak yayınlanmaya başlayacaktır.)